MENSTRUĀLĀ PILTUVE
Kautrīgumam šeit nav vietas - šis būs stāsts par menstruālājām piltuvēm! Cerams, spēsim kādu iedrošināt, jo tas ir daudz vieglāk nekā izskatās. Šī ir viena no tām lietām par kuru tu saki: kaut es būtu zinājusi ātrāk..
Ir aprēķināts, ka vidēji dzīves laikā ASV katra sieviete izmanto 17'000 tūkstošus tamponus un paketes. Diezgan daudz... Bet diemžēl reti kura aizdomājas no kā ir izgatavotas mūsu paketes un tamponi, produkti ko lietojam tik intīmās vietās un burtiski ievietojam sevī! Visticamāk jūs nezināsiet no kā ir izgatavots tik populārais tampons. Tas bija pirmais aspekts, kas arī man lika aizdomāties par alternatīvām. Lai gan menstruālā piltuve tirgū pieejama jau diezgan sen, savu īsto popularitāti tā sāk piedzīvot tikai tagad.
Teikšu atklāti, izskatījās sarežģīti un asiņaini. Kā gan tas ir pašam izvilkt, izliet un izmazgāt? Pirmajā reizē domāju, ka nedabūšu piltuvi nemaz ārā, bet man paveicās un tas nemaz nebija grūti! Tomēr, lai cik jocīgas neliktos pirmās mēnešreizes ar piltuvi, ar otrajām man jau viss bija skaidrs! Savu pieredzi par jaunatklājumu arī nododu tālāk saviem radiem, draugiem, kaimiņiem. Menstruālā piltuve ir ļoti ērta un nav nemaz jūtama (vismaz man), ar to var peldēties, iet pirtī, lēkāt un skriet. Šādu brīvību ir diezgan grūti sagaidīt no ieliknīšiem un paketēm, it sevišķi menstruāciju sākumā. Jāatzīst, ka parastā pakete, man pēkšņi likās daudz sliktāks variants. Tamponus lietoju tikai ļoti retos gadījumos, kad man bija nepieciešama šī brīvība menstruāciju laikā.
Tomēr pirms ķerties pie piltuves, ir pāris lietas, kas šo procesu noteikti atvieglos. Es būtu priecājusies, ja šī procesa sākumā šos mazos knifiņus kāds būtu pastāstījis arī man:
- Atceries nomazgāt rokas pirms piltuves ielikšanas un izņemšanas;
- Atslābinies - piltuves ielikšana var būt sarežģīta ne tikai pirmajā reizē, bet atslābināšanās palīdzēs. Ja būsi saspringusi, to ievietot būs daudz grūtāk, un tieši tas pats attiecas uz izņemšanu. Neuztraucies, nekas vēl nav palicis tur iekšā. Reizēm vienkārši nākas kārtīgi ietupties un paspiest to uz āru.
- Nekautrējies pirms tam izpētīt visu iespējamo informāciju par piltuvēm un to lietošanu, talkā nāks gan Google, gan Youtube, kur ir pieejami neskaitāmi video, par to kā labāk ielikt un izņemt.
- Piltuvi ieteiktu sākt lietot kamēr esi mājās, vannas istabā, lai ir ērti un to var noskalot. Arī publiskās vietās noteikti ieteiktu izmantot tualetes ar izlietni, lai ērti vari to izskalot un ievietot atpakaļ, pretējā gadījumā var sanākt nedaudz asiņaini. Bieži mainu piltuvi arī dušā vai vannā, tā var ne tikai ērti ietupties, bet arī uzreiz visu aizskalot un noskalot.
- Tomēr ja gadījies būt vietā, kur nav pieejama piltuves skalošana, vari paņemt līdz ūdens pudeli un to izskalot;
- Ļoti svarīga detaļa, pirms piltuves izņemšanas - pačurā, savādāk sasprindzinot muskuļus un mēģinot to nedaudz izstumt, var gadīties apčurāt roku. Nedaudz smieklīgi, bet patiesi. Man tā ir gadījies pat vairākas reizes;
Tomēr neskumsti, ja tev liekas, ka piltuve nav piemērota tev, rada diskomfortu vai vienkārši nepatīk. Tā nav spiesta lieta. Tā ir tava brīva izvēle. Šī raksta mērķis ir iedrošināt un parādīt alternatīvas. Man personīgi, tas bija atklājums, jo tas ir vienkārši, ērti un nav jādomā par pakešu un tamponu iegādi. Un kas ir pats labākais - to var lietot atkal un atkal..
Daži fakti par piltuvēm:
- Parasti tās ir izgatavotas no medicīniskā silikona;
- To var izmantot līdz pat 12 stundām, atkarībā no perioda intensitātes un pašas labsajūtas;
- Pieejami vairāki izmēri - piltuvju ražotāji tās iedala vairākos lielumos pēc dažādiem kritērijiem. Tomēr pārsvarā piltuves tiek iedalītas pēc menstruāciju stipruma vai pēc tā vai sievietei ir bijušas dabiskas dzemdības vai nav;
- Piltuves nav nepieciešams sterilizēt mēnešreižu laikā, bet ieteiktu sterilizēt vienreiz pēc mēnešreizēm;
- Piltuve uzkrāj tikpat daudz cik trīs tamponi;
- Ievietojot piltuvi, tiek radīts vakuums, tādējādi novēršot noplūdes, bet papildus drošībai vari izmantot arī ieliknīšus, vai īpašu menstruāciju apakšveļu, vai auduma ieliknīšus.
ZEZERO
ILGTSPĒJĪGA IEPIRKŠANĀS

Vai esiet domājuši par to, ko tad īsti nozīmē ilgtspējīga iepirkšanās, un kā ikdienā balsojam ar saviem maciņiem? Un reizēm spontānu iegribu vadīti, iegādājamies lietas, kas mums patiesībā nemaz nav nepieciešamas. Labākajā gadījumā izmantosim tās vien pāris reizes, bet sliktākajā - tās tikai krās putekļus.
Tomēr patiesībā savā ikdienā ilgtspējīgu iepirkšanos ieviest nav nemaz tik sarežģīti. Tikai pirms kārtējā pirkuma veikšanas ir nepieciešams pārdomāt vai tas mums pa tiešām ir nepieciešams? Visvieglāk sev ir uzdot jautājumu - cik tad bieži iekāroto produktu ir plānots lietot? Jo, ja to plānots izmantot tikai vienreiz, varbūt šo lietu varam aizņemties vai iegādāties jau lietotu? Ilgtspējīgums ir apziņa, ka mums nemaz nav nepieciešams tik daudz. Mums ir nepieciešama kvalitāte un funkcionalitāte (un jā, arī regulāra lietošana). Ja konkrēto lietu gribam iegādātāties tikai vienai lietošanas reizei un tālāku plānu nav, tad pastāv liela iespēja, ka konkrētā lieta tiks ievietota plaukta aizmirstības zemē.
Svarīgs aspekts noteikti ir arī jau nevajadzīgo lieto atdošana/ziedošana, jo jebkura lieta kura nav vajadzīga tev, var atrast jaunas mājas un tikt regulāri lietota. Tas pats ir attiecināms arī uz zero-waste precēm. Reizēm kļūstot par lielisku ilustrāciju upuriem vai spontāni iegādājoties kādu produktu, mēs saprotam, ka mums to nemaz nevajag, bet kādam citam tas noteikti noderēs.
Tā pat svarīgi atcerēties, ka ilgtspējīga iepirkšanās nenozīmē, ka jau rītdien mums ir jāatbrīvojas no visa sava gadiem krātā vannasistabas satura. Mēs to varam izlietot un tikai kad attiecīgais produkts ir beidzies, varam izvērtēt jaunu produktu iegādi. Ilgtspējīga iepirkšanās nozīmē izmantot to kas mums jau ir - būt radošiem, nebaidīties izmantot radošus risinājumus, pārveidot, pielāgot un salabot, iegādāties jau lietotu un tikai pašās beigās iegādāties ko jaunu.
Un kad iegādājies ko jaunu, izvēlies kvalitāti un jā, arī ilgtspējību. Teiciens skopais maksā divreiz šeit būtu pašā laikā. Atbalstīsim ražotājus, kas domā par mums un nākotni, jo mēs esam tie, kas veido piedāvājumu.
ZEZERO
ŠAMPŪNZIEPES
Strauju popularitāti Latvijā un Pasaulē iegūst cietās matu šampūnziepes. Lai gan mums jau par ierastu lietu ir kļuvusi šampūnziepju lietošana, ne visi steidzas nomainīt iecienītās šampūna pudeles, jo matu kopšana, sevišķi dāmām, nav joka lieta. Tomēr patiess prieks ka Latvijā ir uzplaukusi šampūnziepju ražošana. Uz ātru roku varam saskaitīt jau vismaz 5 ražotājus.
Latviskotais nosaukums var nedaudz maldināt, šampūnziepju sastāvā patiesībā nav ziepju, bet tā tās dēvējam formas dēļ, jo tās atgādina ziepes. Principā termins ir cietais šampūns. Visa atšķirība ir faktā, ka šampūnziepēm nav vai ir minimāli pievienots ūdens. Jā, jūsu šampūnā ir ūdens un daudz! Sevišķi lielu popularitāti šampūnziepes ir ieguvušas tieši beziepakojuma veikalos, jo tās ir iespējamas pārdot neiepakotas, vai iepakotas videi draudzīgos/pārstrādājamos iepakojumus.
Lietošana:
Lietošana nedaudz atšķiras no ziepju sastāva, dažas puto labāk rokās, dažas nepieciešams saputot iemasējot mitros matos, bet princips ir nemainīgs.
Pirmajā variantā matu ziepes ir nepieciešams uzputot rokās un putas iemasēt mitros matos. Otrajā variantā matu ziepes viegli iemasē matos un mazgā kā parasti. Lielākoties, pēc šampūnziepju lietošanas nav nepieciešams matu kondicionieris, tomēr ja šķiet, ka tas ir nepieciešams, ir pieejami arī cietie matu kondicionieri.
Šampūnziepes ir viegls un ērts veids matu kopšanai (sevišķi noderīgs ceļojot). Un lieliska alternatīva ierastajai šampūna pudelei, kuru ir iespējams iegādāties bez iepakojuma. Galvenais ir pareiza uzglabāšana, starp lietošanas reizēm tās noteikti nevajag turēt mitrumā, bet traukā ar drenāžu, tad tās kalpos ilgāk. Tomēr ja šķiet, ka šampūnziepes nebūs īsti piemērotas tieši tev, bet tās jau ir nopirktas, tās varam nodot lietošanā kādam ģimenes loceklim. Atgādinam, ka beziepakojuma veikalos ir pieejami arī izlejamie šampūni, un tos var iepildīt tukšās šampūna pudelēs.
ZEZERO